Historie vzniku kroužku, nebo spíš mini kronika?
01.09.2007

Vznikli jsme z klukovského snu "mít auto na vysílačku" a nemyslím tím jen sen našich synů, vlastně se tak s odstupem doby splnil i nám.
Po dlouhém vybírání a váhání jsme koupili autíčka MINI-Z. Po roce ježdění po koberci doma a na dráze v Pardubicích společně s auty XMODS jsme pochopili, že by bylo fajn mít vlastní prostor a dráhu. Hledali jsme prostory, vymýšleli dráhu až se nám povedlo dohodnout s Domem dětí a mládeže v Třebechovicích pod Orebem podmínky pro založení kroužku. Z plánů, jak si postavit vlastní dráhu, která by se dala rozebírat a přestavovat dle naší fantazie postupně sešlo a koupili jsme dráhu Kyosho. Ono proč taky vymýšlet již vymyšlené. Protože fungujeme pod DDM, je naše členská základna složená z dětí ze základních škol. Přihlášených na první ročník bylo víc než se dalo kapacitou dráhy a časem ustát a tak jsme vzali prvních 24 dětí a dali je do dvou skupin.

V říjnu 2007 jsme se sešli s dětmi poprvé a pak pravidelně každý týden v úterý. Měli jsme čtyři autíčka klubová, bez úprav a dvě vlastní, se stopami tuningu. Z počátku šlo o to, aby si vůbec děti zvykly na způsob řízení autíček a udrželi se mezi mantinely. Dráhu bylo třeba před každým kroužkem v tělocvičně rozložit a po jeho skončení zas složit do beden v druhé místnosti. V zápětí po nás nastupovala paní uklízečka, takže jsme museli pevně držet časový harmonogram. Je úžasné sledovat jak v průběhu roku karambolů na dráze ubývá a u všech závodníků se zlepšují zajeté časy. S měřením časů jsme začali po čtvrt roce, za pomocí stopek a jen dva závodníci současně. Po sérii závodů se vítězná čtveřice vydala do Prahy do Zlatnické, aby si vyzkoušela závodní atmosféru jiného klubu. Rozhodně nešlo o cílený útok na medailové pozice. Handicapem byl už jen rozdílný povrch dráhy. Auta oproti Kyosho dráze na koberci klouzala, což nezkušeným jezdcům činilo problémy. Přesto si ze závodů odváželi spoustu zážitků.

Druhý rok existence nám přinesl vlastní prostor, kde již není nutné dráhu rozebírat. Po skončení ježdění ji jen přikryjeme plachtou, aby na se na ni neprášilo. Do sbírky nám přibyla další čtveřice aut a měřící brána. S postupem doby, jak odcházejí některé díly, snažíme se o jejich náhradu za kvalitnější ekvivalenty. Kroužek měl opět dvě skupiny, tentokrát rozdělené podle výkonů jezdců. Stále je víc členů, které závodění chytilo naplno a pořídili si vlastní auta. Závěrečné závody byly opravdovým soubojem kde se neodpouští nedokonalosti ve vedení auta a slábnoucí koncentrace. Finálová jízda rivalů pak byla strhující podívanou, v níž padl i rekord tratě.

Třetím rokem (2009/2010) existence jsme již zatoužili po vyšších metách a mimo závodů klubových, chtěli vyzvat další soupeře a uspořádali Třebechovický pohár. Zúčastnili se ho členové klubu RC team z Vysokého Mýta, kteří nás na oplátku pozvali na modelářskou výstavu v Českých Heřmanicích, kde uspořádali svůj pohár. Obě akce měly úspěch a tak vznikla myšlenka uspořádat seriál závodů.

Sezóna 2010/2011 pro nás byla první, kdy jsme se stali spolupořadateli GP MINI-Z CUPu společně s klubem z Vysokého Mýta. Uspořádali jsme celkem šest závodů, na něž se přihlásili závodníci i z dalších klubů v ČR. Do povědomosti jsme vstoupili díky článkům publikovaným v časopise RC cars. Členové našeho klubu si nevedli špatně.

Sezóna 2011/2012 byla podobná té předešlé, jen jsme si připsali další akce. Mimo druhého ročníku GP MINI-Z CUPu jsme uspořádali Třebechovický pohár, který byl otevřený závodníkům odkudkoli a Třebechovický pohárek, akci, která byla určena jen pro naše členy. Víkend před prázdninami pak ti nejodvážnější odjeli do Prahy na 24 hodinový závod, který byl zároveň charitativní akcí, při níž probíhala sbírka pro Kuře. O všech akcích se zájemci mohli dozvědět i v časopisu RC cars.

Šestou sezónou (2012/13) jsme, coby kroužek, prošli s historicky nejnižším počtem členů. Asi je to odraz doby, kdy počítačový virtuální svět pohltil vše. Ze stálic se s námi  rozloučili: Adam Krátký, který nastoupil na střední školu a Dan Koós, který se odstěhoval do Hradce Králové. V sestavě se zabydleli (i s rodinou) Kuba Blecha a Péťa Sibeke. To, že sehrané rodinné týmy ovládají závody, předvedli ve všech soutěžích. Kuba byl prostě třetí. Péťovi sedlo finále v Mistrovství ČR a ve své kategorii si dojel pro zlato. Coby klub jsme spolupořádali tradiční GP MINI-Z CUP, nově pak Český Pohár. Konec sezóny opět pařil akci 24h pro Kuře v OC Letňany. Škoda technických problémů, letos jsme na pohárové umístění měli.

Sedmým rokem (2013/14) jsme dosáhli prokazatelně nejvyšších úspěchů v dosavadním snažení. V září jsme spustili nové webové stránky, které jsou sice graficky podobné původním, ale díky redakčnímu systému mnohem lépe použitelné. Sezónu jsme rozjeli soutěží O něco v prostorách třebechovického DDM. V DDM v Chlumci nad Cidlinou jsme pro MINI-Z nadchli místní RC automobilové modeláře. Postupně jsme buď organizovali nebo se nějakým způsobem podíleli na závodech Českého poháru a GP MINI-Z CUP. Někteří absolvovali další závody a to nejen s modely v měřítku 1:28. Průběžné výsledky dávaly tušit, že se bude slavit. Z oficiálního MČR třídy MINI-Z vřazeného do KYOSHO MASTERS, které se jelo v Praze jsme dovezli díky Ondrovi Blažkovi (Competition class 2.místo, Production class 3.místo) a Kubovi Blechovi (Competition class 1.místo, Touring class 3.místo) hned čtyři poháry. Stejný počet přibyl do našich sbírek z GP MINI-Z CUP kde Kuba Blecha obsadil 2x 3.místo a to v kategorii Standard a OPEN st.junioři a podobně Petr Sibeke 2.místo v kategorii OPEN i Standard ml.junioři. Další čtveřice přibyla s koncem ALSracingu. Kuba Blecha za 2.místo v kategorii kamionů a 3. místo 1:28 Stock, Petr Sibeke 2.místo 1:28 Stock a 3.místo kamiony. V květnu z posledního závodu Českého poháru si pohár za 2.místo ve Standardech si přivezl Kuba Blecha. Poslední, vytrvalostní, 24h závod se jel v Praze a pro náš tým znamenal 14 pohár sezóny za 3. místo. Cenu za 1. místo jsme obdrželi také v Design Awards za karoserii Ford GT a čestné uznání za kresbu s motivem RC modelů aut od Pavlíka Blažka. Letos také poprvé organizujeme letní soustředění.

Osmý rok (2014/15) byl rokem, který plynule navázal na rok předcházející. Kam dorazíme, jen málo kdy se vracíme s prázdnou. Z kroužku vyrostly rodinné teamy a z nich TRCA team. Měřítko 1:27 je již některým malé a tak přidali do své působnosti modely 1:10 a rozšiřují sbírku medailí a pohárů i v jejich soutěžích. Třebechovickým pohárem jsme odstartovali sezónu, avšak místem konání byla nová klubovna kamarádů ve V.Mýtě, což byl její křest. Opět jsme se věnovali organizaci závodů GP MINI-Z CUP společně s klubem RCteam V.Mýto a spolupodíleli se i na Českém poháru. Bodovali jsme i v druhém pražském KYOSHO MASTERS INTERNATIONAL odkud jsme přiváželi poháry jak za MČR tak i ME. Poslední akce byla na konci června, kdy kluci vyrazili obhájit loňské 3. místo a jen o kousek jim uniklo zlato. Kompletní výsledky najdete >>ZDE<<. Léto je období odpočinku a pro úspěch loňského soustředění bylo rozhodnuto, že pojedeme zas. Místem společné akce byla v posledních prázdninových dnech chalupa TJ Sokol Třebechovice V Rokytnici v Orlických horách. Pozvání mimo řad TRCA přijali noví kamarádi z 24h závodu v Praze, kteří k nám vážili cestu ze západních Čech. Posuneme laťku v dalším roce?

Konec deváté závodní sezóny a s tím i školního roku 2015/16 je za námi. O víkendu 19.6. jsme dojeli poslední již tradiční charitativní závod v Praze "24 hodin pro Kuře". Tentokrát jsme si vítězství vzít nikým nenechali a v těžké mezinárodní konkurenci vybojovali kýžený pohár. Je nás méně, zato jsme stabilní sehraný tým a to nás tlačí vzhůru. Naši kluci - jezdci mají za sebou nejvyšší počet závodů v historii klubu a ve svých sbírkách mnoho nových trofejí. V rámci organizace Českého poháru se počet organizátorů a závodních míst rozrostl, takže i celkový průběh byl mnohem barvitější. Na organizaci Třebechovického poháru v nabitém programu nebyl letos čas. Klubový Třebechovický pohárek jsme si v červnu ale udělali. Stále spoluorganizujeme GP MINI-Z CUP a chystáme se již na další ročník, kterým zahájíme novou, již desátou(!), sezónu. Před tím nás ale čeká třetí prázdninové soustředění, které se rozrostlo o účast kamarádů z Chebu a okolí. To loňské se konalo v Rokytnici v Orl.h., a protože nám prostor maximálně vyhovoval, letos tam pojedeme ukončit prázdniny zas. Kéž by se v novém roce přidal někdo další, kdo by se pro RC modely aut zapálil a hořel společně s námi.

Desátá, jubilejní MINI-Z sezóna 2016/17 se pro nás rozjela první schůzkou v polovině září. Mezi tím si někteří přidali do kalendářů závody modelů desetin v nedaleké Solnici.Od října se teplickým závodem rozjel též Český pohár následovaný GP MINI-Z CUPem, který se stal komorní akcí pro stálé závodníky, kterým se jezdit daleko od domovů nechce.Naproti tomu jsme se zúčastnili Masters v Praze, odkud si naši jezdci odvezli jedenáct pohárů. Ani z posledního závodu ČP v Praze jsme se nevrátili s prázdnou. Za jeden z největších úspěchů pak lze považovat 1. místo ve vytrvalostním 24h závodě, kde jsme dokázali, že jsme tým. Druhý (německý) tým, nechápal s jakým náskokem je naši junioři deklasovali. Jako tým jsme i odpočívali a ladili formu na ročních nadcházející a to poslední prázdninový týden v Rokytnici v O.h. Zážitků je spousta i z výletů po okolí (lanový park Říčky, bobová dráha v Malé Moravě...)

Jedenáctá sezóna 2017/18 do našich řad přinesla novou krev a konečně máme i schopného seniora, který do této kategorie nezestárl. Mimo Českého poháru a GP se naši borci rozjeli na závody MMM do Bruntálu a podpořili 2,4h závod pořádaný na modelářské výstavě v Českých Heřmanicích. Závěr Českého poháru přinesl modré juniorské finále ve standardu, poháry za první tři místa mířily do Třebechovic. A nebyly to poháry z této soutěže jediné... 24h závod v OC Letňany byl nakonec také úspěšný, ačkoli byly chvíle, kdy se zdálo, že pohárové místo je v nedohlednu. Ačkoli jsme se potýkali s technickými problémy a hlavní organizátor upravil pravidla tak, abychom přišli o týmovou výhodu, přivezli jsme pohár za druhé místo. Léto bylo horké ale krásné i proto, že jsme prázdniny zakončili již tradičně v Rokytnici v O.h. Letos bylo takové teplo, že jsme se i vykoupali na místním koupališti, což v předchozích letech možné nebylo.