Zde budou informace o fíglech a nastaveních

1, Od doby našich začátků s MINI-Z, která se hýbala pod taktem vysílaček 27MHz se náš autopark proměnil na digitální technologii skrytou v modelech MR02ex a MR03.

K ovlivnění jízdních vlastností při použití vysílaček Perfex KT-18 je možné jen přes elektroniku modelu. K jeho propojení je třeba speciální USB kabel a ICS software (ovladač a program pro komunikaci s rozhraním). Program je buď na dodávaném CD v základní verzi, nebo jej lze stáhnout z Internetu, což dá chvíli pátrání.

Existuje i alternativa v podobě aplikace od FlipSide Racing.

Kdo má chytrý telefon s Androidem, má šanci i z apps stáhnout i verzi pro něj.

play.google.com - Mini-Z ICS

.
Podmínkou je však mít redukci pro mikro USB a zařízení, které ji bude podporovat. Mám toto vyzkoušeno na Samsung Galaxy III a funguje to nad očekávání dobře.

Další technickou pomůckou pro chytrý telefon je I measure Mini-z RPM. S jeho pomocí lze, přes mikrofon změřit frekvenci zvuku, kterou motorek při provozu vydává a aplikace ji pak převádí na otáčky. Testovali jsme údaj měřený současně s laserovým otáčkoměrem a můžeme potvrdit, že rozdíl byl jen minimální.

Měření

Dalším místem, které je pro závody zajímavé a důležité, je zabezpečení měření. Používáme bránu a čipy Robitronic, program ZRound Suite, který je volně šiřitelný a je z dílny španělského nadšence. Podporuje i zvukový výstup a to nejen ve formě signálů pro start, cíl či upozornění na nejlepší kolo. Dokáže spolupracovat s hlasovým generátorem Microsoft Speech API verze 5, díky němuž čte jména jezdců. Závislý je na hlasech, které máte v systému nahrané. Microsoft se na češtinu vykašlal a tak je potřeba buď hlas koupit a nebo najít nějaký zdroj zdarma. Jedním takovým je program EPOS, který, jak zjistíte při prozkoumání URL adresy, je dílem České akademie věd. Hlas je sice robotický, ale srozumitelný. Pokud by někdo toužil po kvalitnějším hlasu než má Bob, může si za 2500,- Kč bez DPH koupit u Speechtech jiný. Ivo je mnohem přirozenější, jen při položení otázky trošku mutuje. Seznámit se s ním můžete v průběhu jednoho měsíce zdarma v rámci DEMO provozu.