Archiv měsíceProsinec, 2014

PF 2015

přejeme všem hodně štěstí a zdraví do nového roku, závodníkům pak úspěšnou sezónu!

Za TRCA

Pavel Blažek

2. závod GP MINI-Z CUP

V neděli s magickým datem 14.12.14 se v prostorách tělocvičny DDM Třebechovice pod Orebem jel druhý letošní závod ze série GP MINI-Z CUP. V ten den ráno se během hodiny sjelo šestadvacet závodníků, kteří zaujali pozice v připravené klubovně místních organizátorů, aby doladili své speciály na podmínky trati, jejíž tvar byl až do závodu utajený. Po jejím postavení se mezi ní a depem pobíhalo, testovalo a trénovalo, čili běžný kolorit závodů byl zachován. Krátce po půl desáté zvuk časomíry odstartoval první rozjížďku.

Jen pro připomenutí bych nastínil, že do závodů je možné se zapojit v kategorii Standard, Open a nově v této sezóně Papas. První jmenovaná je, dle propozic, limitovaná motorem a minimálním tuningem, aby se jí mohli zúčastnit i piloti - začátečníci. Open je pak kategorie tuningu otevřená již svým názvem. Není povoleno vše, ale prostoru pro alchymii je dostatek. Novinkou jsou Papas, což je kategorie s nejmenší členskou základnou a podmínkou pro členství v ní je minimálně roční neúčast v jakémkoli závodě. Je určena pro tatínky - mechaniky, jejichž dorost se bije v předchozích kategoriích o mety nejvyšší. Technicky zde mnoho limit není, dojíždějí se v ní díly, které tak nějak zbývají a nechce se je vyhodit. Ale aby nedošlo k omylu, i zde se tvrdě bojuje a tím i testuje.

Za dopoledne se odjely základní rozjížďky, z nichž vzešly skupiny pro finálové jízdy. Na závodnících bylo vidět pekelné soustředění, což se na trati projevilo větší plynulostí a minimem karambolů. Soutěžní vřava byla v poledne přerušena na nezbytně dlouhou dobu, aby se závodníci posilnili objednanou pizzou.

STANDARD

Nováčkem v těchto závodech v mladších juniorech je Jakub Novák, který překvapil svým výkonem. Dojel druhý za Petrem Sibeke, který v kategorii kraluje. Příjemné překvapení bylo dosažení třetího místa pro samotného Pavlíka Blažka. Zdolal nejen Bóďu Rýze ve své kategorii, ale i Cedrika Klimeše, který jede za seniory. Michal Senko a Radek Šajn jsou sice nováčky, mohou však ještě s dalšími závody a zkušenostmi zkřížit cestu.

Na samotném vrcholu starších juniorů je již delší čas stabilní pořadí. Úřadujícího vítěze předchozích ročníků, Petra Dvořáka, stále častěji ohrožuje Jakub Blecha. Ani třetí Petr Švec nemá daleko k metě nejvyšší, ztratil jen kolo za druhým Kubou.

U seniorů jde o trojici Libor Prchal versus Jakub a Jirka Vaňkovi. Ani v tomto závodě tomu nebylo jinak.

std

OPEN

I zde Petr Sibeke jede na první pozici. V mladších juniorech tu není tlačenice. Druhým závodníkem je Bóďa Rýz, tedy, nelze dojet bez medaile.

Dvořák, Blecha, Švec - tedy shodné pořadí starších juniorů jako ve Standardu. Jen je zde Kuba Blecha k Petru Dvořákovi blíže a to pouhé jedno kolo!

Senioři jsou na tom také obdobně.  Pořadí Libor Prchal, Jakub a Jirka Vaňkovi je shodné.

open

PAPAS

Skupina, jejíž výsledky se s ostatními neporovnávají.

papas

Hodnocení je sice podle věkových kategorií, ale na trati jedou smíšené sestavy závodníků a souboje na trati se vedou o celkové pořadí. Je úžasné pozorovat celé to dění. Každý si najde svého rivala, s nímž se snaží měřit síly. Po vytištění výsledků daného kola se studují časy a najetá kola, taktizuje a spekuluje, zdali to tentokrát vyjde. Technici čistí pneumatiky, promazávají pohyblivé části a nabíjejí baterie. Vše se obejde bez vulgarit a podrazů, při karambolech je slyšet slova omluvy, a když je nouze, i soupeři si nabídnou pomoc.

Fotky z podařeného závodního dne najdete v záložce fotogalerie. Další závod nás čeká za měsíc, tedy 18.1.2015, kdy hostitelským klubem bude RCteam Vysoké Mýto a místem závodu tradiční Orlovna.

2. závod Českého poháru 2014

V sobotu 6.12.2014 jsme se zúčastnili 2. závodu seriálu Českého poháru 2014-2015, který se konal v areálu AVZO Neratovice. Kategorie STANDART a EXPERT.

Jediným závodníkem v kategorii STANDART byl Jakub Blecha v druhé kategorii jsme zastoupení neměli. Petr Sibeke a Blažkovi se tohoto závodu nezúčastnili.

Před prvními rozjížďkami bylo rozlosování do skupin - Jakub Blecha startoval ve druhé startovní skupině, přestože byl po prvním závodě v Praze na druhé pozici celkového pořadí. Po třech kvalifikačních rozjížďkách se Jakub probojoval na 4. místo - do první skupiny pro finálové jízdy. Finálové jízdy se mu vydařili, v první finálové jízdě dokonce vyhrál. Ve dvou zbývajících jízdách skončil na druhém místě za Petrem Dvořákem a tedy v konečném pořadí obsadil 2.místo.

Po ukončení závodu se konalo slavnostní vyhodnocení, předání medailí a oblíbená tombola.

2. závodní den – Kolín

Dne 29.11.2014 se v Kolíně jel 2. závod vozidel měřítka 1:10. Tentokrát se rozrostl počet závodních kategorii na sekce: 1/10 2WD Buggy, 1/10 4WD Buggy, 1/10 SC, FORMULE, KADET, Touring Car Limited, Touring Car.

Závodů v Kolíně se zúčastnil pouze Jakub Blecha, neboť Petr Sibeke soutěžil v Rychnově nad Kněžnou - Habrové o medaile v posledním závodě Speed Challenge 2014.

V Kolíně v kategorii Touring Car Limited soutěžilo 21 závodníků. Jelo se ve 3 skupinách. Jakub Blecha startoval ve druhé skupině z pátého místa. Bohužel konkurence byla natolik silná, že po celodením zápolení nakonec obsadil 13. místo.  v celkovém pořadí. Hradecký závodník Jiří Tlustý a Aleš Pelikán bojovali o každou vteřinu a o každý metr kobercové dráhy. Jirka nakonec obsadil 2.místo. Díky jeho pomoci a radám se Jakubovi podařilo na poslední jízdu naladit auto, zajíždět čas o vteřinu na kolo rychleji a tak doufáme, že se příští závod podaří a své umístění si Jakub vylepší.

Fotografie ze závodů jako obvykle v záložce: trcacz.rajce.idnes.cz/2._zavodni_den_Kolin_-_29.11.2014

Poslední Speed Challenge Rychnov nad Kněžnou

V sobotu 29.11. 2014 se v Rychnově nad Kněžnou - Habrová konal poslední, již dvanáctý závod rádiem řízených modelů 1:10 sezony 2014. Do tohoto závodu se Petr Sibeke registroval tradičně do kategorie Hobby junior a nově také do Formule 2WD.
Po serii rozjížděk se kvalifikoval mezi juniory na druhém místě. Ve finálových jízdách už nedokázal porazit vítězného Ondru Kohoutka.
Vozy Formule 2WD disponují vyšším výkonem a rychlostí, na voze je hnaná pouze zadní náprava, čímž se ovládání liší od vozů s pohonem všech kol jak je tomu v kategorii Hobby.
V kvalifikaci se Petr překvapivě umístil na prvním místě skupiny „B“. V samotném závodu se mu již tak dobře nedařilo a skončil na celkovém 7. místě

Fotografie ze závodů v záložce: trcacz.rajce.idnes.cz/Posledni_zavod_Speed_Challenge_2014/